Bonding zębów, czyli estetyczna odbudowa kompozytowa

Co to jest?

Bonding to nazwa estetycznej odbudowy zębów przy użyciu wysokoestetycznych materiałów kompozytowych. Zabieg ten jest nieinwazyjny, ponieważ łączenie materiału z zębem odbywa się na zasadzie połączenia chemicznego. W odróżnieniu od koron, nie wymaga szlifowania tkanek własnych, co czyni ten zabieg bezpiecznym dla zębów. Zaletą bondingu jest natychmiastowa zmiana zarówno kształtu jak i koloru zęba. Zazwyczaj do uzyskania efektu potrzebna jest jedynie 1 wizyta na fotelu!

Jakie są wskazania?

Wskazaniem do estetycznej odbudowy są zęby z o niezadawalającym kształcie i kolorze.  W trakcie specjalistycznej konsultacji pacjent wyraża swoje oczekiwania względem wyglądu swojego uśmiechu, a lekarz ocenia z punktu widzenia estetycznego zakres leczenia oraz ewentualną konieczność leczenia przygotowawczego (wymiana nieszczelnych wypełnień, higienizacja, wybielanie) tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jakie są przeciwskazania?

Przeciwskazaniem do bondingu są: zęby w trakcie rozwoju u dzieci (pon. 16 r.ż.), czynne stany zapalne, zęby z próchnicą, choroby dziąseł, nieleczony bruksizm.

Jakie są zalety?

Główną zaletą zabiegu jest natychmiastowa metamorfoza uśmiechu, jego bezbolesność oraz nieinwazyjność.

Jakie są wady?

Odbudowy z uwagi na użyty materiał, mogą z czasem wymagać odświeżenia oraz naprawy. U pacjentów spożywających dużą ilość kawy, herbaty lub palących papierosy z uwagi na budowę chemiczną kompozytu, po jakimś czasie może być konieczna ich wymiana na nowe.

Jaka jest cena?

Cenę indywidualnie ustala lekarz w trakcie konsultacji, ponieważ tylko po badaniu klinicznym oraz ocenie uzębienia na zdjęciu pantomograficznym można określić zakres odbudowy oraz konieczność zastosowania dodatkowych zabiegów przed estetyczną częścią leczenia.