Skip to main content

Bonding zębów, czyli estetyczna odbudowa kompozytowa

Co to jest?

Bonding to nazwa estetycznej odbudowy zębów przy użyciu wysokoestetycznych materiałów kompozytowych. Zabieg ten jest nieinwazyjny, ponieważ łączenie materiału z zębem odbywa się na zasadzie połączenia chemicznego. W odróżnieniu od koron, nie wymaga szlifowania tkanek własnych, co czyni ten zabieg bezpiecznym dla zębów. Zaletą bondingu jest natychmiastowa zmiana zarówno kształtu jak i koloru zęba. Zazwyczaj do uzyskania efektu potrzebna jest jedynie 1 wizyta na fotelu!

Jakie są wskazania?

Wskazaniem do estetycznej odbudowy są zęby z o niezadawalającym kształcie i kolorze.  W trakcie specjalistycznej konsultacji pacjent wyraża swoje oczekiwania względem wyglądu swojego uśmiechu, a lekarz ocenia z punktu widzenia estetycznego zakres leczenia oraz ewentualną konieczność leczenia przygotowawczego (wymiana nieszczelnych wypełnień, higienizacja, wybielanie) tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jakie są przeciwskazania?

Przeciwskazaniem do bondingu są: zęby w trakcie rozwoju u dzieci (pon. 16 r.ż.), czynne stany zapalne, zęby z próchnicą, choroby dziąseł, nieleczony bruksizm.

Jakie są zalety?

Główną zaletą zabiegu jest natychmiastowa metamorfoza uśmiechu, jego bezbolesność oraz nieinwazyjność.

Jakie są wady?

Odbudowy z uwagi na użyty materiał, mogą z czasem wymagać odświeżenia oraz naprawy. U pacjentów spożywających dużą ilość kawy, herbaty lub palących papierosy z uwagi na budowę chemiczną kompozytu, po jakimś czasie może być konieczna ich wymiana na nowe.

Jaka jest cena?

Cenę indywidualnie ustala lekarz w trakcie konsultacji, ponieważ tylko po badaniu klinicznym oraz ocenie uzębienia na zdjęciu pantomograficznym można określić zakres odbudowy oraz konieczność zastosowania dodatkowych zabiegów przed estetyczną częścią leczenia.